Patróni farnosti

Náš starobylý račiansky farský kostol má románske základy, gotické presbytérium a prvý raz sa písomne spomína už v roku 1390.

Podľa starobylej obyčaje sa kostol zasväcuje Bohu zvláštnou liturgiou, pri ktorej sa určuje aj titul kostola – patrón, alebo tajomstvo viery, pod ktorého zvláštnu ochranu sa týmto spôsobom kostol dostáva. Na znak toho, že chrám je určený na slávenie liturgie a stáva sa zvláštnym Božím vlastníctvom, ho pri konsekrácii biskup pomaže na viacerých miestach svätou krizmou.

Takto sa sviatok posvätenia chrámu a sviatok patrónov kostola nemusia zhodovať. Napr. náš kostol sa nedávno znovu konsekroval - z dôvodu veľkej rekonštrukcie na prvú adventnú nedeľu v roku 2003, otcom biskupom Štefanom Vrablecom a hody však slávime na počesť našich patrónov každoročne 3. mája (resp. v nedeľu po tomto dátume).

Na deň slávenia patrónov chrámu sa viažu určité privilégiá: pri návšteve Božieho domu v tento deň možno za obvyklých podmienok získať úplné odpustky. Preto sa v niektorých lokalitách nazýva tento deň aj "odpust“.
V našej farnosti sa tento deň nazýva podľa dávnej tradície "hody“.

Dnes už presne nevieme, prečo si naši predkovia vybrali za patrónov našej farnosti práve týchto svätých, no ponúkame vám aspoň v krátkosti ich životopisy:

Adresa

  • Rímskokatolícka cirkev
    Farnosť Bratislava - Rača
    Alstrova 121
    831 06 Bratislava

Kontakty

  • 02/ 4488 4604
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.  (Tento e-mail slúži na odovzdanie informácií. Neslúži na diskusie ani na vybavovanie sviatostí.)

Úradné hodiny

Pondelok 16:00-17:00
Streda 16:00-17:00
Piatok 16:00-17:00

Správa cintorína

Správca cintorínskej agendy:
Dr. Martin Puhovich, PhD.
tel.: 0911 640 100
e-mail na správcu cintorína: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.